Integracja
Jednym z naszych podstawowych działań jest wsparcie ukraińskich dzieci i młodzieży, a także ich integracja z rówieśnikami w Polsce. Organizujemy obozy i kolonie w wakacje, a także różnorodne zajęcia w ciągu roku szkolnego dla dzieci z Ukrainy i Polski. Latem mają one formę półkolonii, obozów wędrownych i kajakowych, a zimą – sportowych obozów w górach. Wyjazdy które organizujemy, mają na celu wzajemne poznanie się i budowanie relacji, uczenie pracy zespołowej i współodpowiedzialności za grupę, uczą samodzielności i wytrwałości.
Naszym mottem do działania jest zdanie Marii Montessori:
Wszyscy mówią o pokoju, ale nikt nie naucza pokoju. Uczymy rywalizacji, a rywalizacja jest zaczątkiem wszystkich wojen. Gdy będziemy nauczać współdziałania, wtedy zaczniemy nauczać pokoju.
W 2022 r. zorganizowaliśmy nieodpłatny wypoczynek dla 800 dzieci uchodźczych z Ukrainy w formie półkolonii w Warszawie, a także wyjazdy dla 320 dzieci w formie obozów wędrownych w Bieszczadach, dwóch spływów kajakowych rzeką Pisą, i kolonii – nad morzem w Stegnie oraz w Małym Cichym w Tatrach.
Dziećmi i młodzieżą opiekowała się polsko-ukraińska kadra, złożona z członków Klubu, pracowniczek szkoły ukraińskiej „SzkoUA” oraz ukraińskojęzycznych wychowawców, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali do Polski.
Dzięki społeczności KIK-u i wielu darczyńcom udało się nam sprawić, by obozy dla ukraińskich uczestników były nieodpłatne. Zdołaliśmy też zapewnić potrzebującym dzieciom najpotrzebniejszy sprzęt: namioty, śpiwory, karimaty, kurtki przeciwdeszczowe i menażki.
W 2023 r. na wypoczynek w zimie zabraliśmy 84 ukraińskich dzieci uchodźczych. Były to wyjazdy narciarskie, sportowe i krajoznawcze – w góry, do Zawadki Rymanowskiej, Mszany Dolnej a także szlakiem zamków krzyżackich, do Brachlewa (woj. warmińsko – mazurskie).
Wspomnienia:
W lecie 2023 r. w ukraińsko-polskich obozach uczestniczyło 552 dzieci. Były to półkolonie pod Warszawą nad rzeką Świder, obozy wędrowne w Bieszczadach i w Borach Tucholskich, obozy kajakowe Wdą i Welą oraz kolonie w bazie harcerskiej nad jeziorem Ocypel i w Brachlewie koło Malborka. Obozy prowadzone były przez mieszaną polsko-ukraińską kadrę przeszkoloną w ramach programu „Góry Liderów”.
Finansowanie:
Save the Children, Norwegian Refugee Council, Goldman Sachs, darczyńcy prywatni i biznesowi
Jesienią 2023 rozpoczęliśmy projekt “Otwarta Warszawa – ciastko i kawa” – mający na celu integrację młodzieży ukraińskiej i polskiej w wieku licealnym w ciągu roku szkolnego. Uczniowie są zapraszani do 4 warszawskich kawiarni w grupach 2 – 6 osobowych na bezpłatną kawę i przekąskę.
Finansowanie:
The Boston Foundation