• pl
 • en
 • ua
 • de
 • fr
 • Modlitwa za Ukrainę
  “Ridnyj Dom” (Rodzinny dom) Dmytro Horditsa, wrzesień 2022 r.
  Od samego początku konfliktu staramy się wspierać Ukrainę naszą modlitwą. Organizowaliśmy ekumeniczne nabożeństwa – w kościele ojców Dominikanów na Starym Mieście i w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK Expo w Nadarzynie. Członkowie KIKu spotykali się “on – line” w stworzonej wirtualnej kaplicy, aby wspólnie modlić się w intencji pokoju.
  Pod koniec lutego 2023 r., w rocznicę wybuchu wojny, modliliśmy się za Ukrainę przez 9 dni z różnymi wspólnotami chrześcijańskimi i innymi wspólnotami religijnymi. Powstała strona internetowa zbierająca informacje o wszystkich miejscach modlitwy. W sumie połączyło się w tej nieustającej, 9 – dniowej modlitwie, ponad 40 wspólnot z różnych miejsc Polski.
  Obecnie modlimy się w rytmie comiesięcznym. Spotkanie modlitewne transmitowane są on-line, abyśmy wszyscy mogli się włączyć, z Polski i Ukrainy, pomimo fizycznej odległości.
  Elementem projektu Modlitwa za Ukrainę jest też wspólny z Fundacją Dobry Grunt cykl plenerów artystów z Polski i Ukrainy. Pierwszy plener zatytułowany “Modlitwa za Ukrainę – Oblicza Światła” odbył się we wrześniu 2022, spotkali się na nim polscy i ukraińscy artyści wspólnie malując ikony. Drugi polsko – ukraiński plener o tytule: “Miłosierdzie, Eleos, Rachamim” odbył się pod koniec sierpnia 2023 r. w Łuczanowicach. Po zakończeniu pierwszego pleneru w 2022 r. ikony były pokazane w Dworze w Łuczanowicach, w Piwnicy Powszechnej w Krakowie, na wystawie w Zofia Weiss Gallery w Krakowie, na spotkaniu w SzkoUA – Warszawskiej Szkole Ukraińskiej, oraz w Klasztorze oo. Dominikanów przy ulicy Freta w Warszawie. Wystawa ikon z naszej kolekcji odbyła się także jesienią 2023 r. w Częstochowie.
  Wspomnienia:
  Więcej informacji i miejsca modlitwy, plenerach i wystawach można znaleźć na naszej stronie internetowej:

  Pomóż nam pomagać

  Wykonaj
  
przelew tradycyjny

  Wpłacam

  Wpłać darowiznę
  
na zrzutka.pl

  Wpłacam

  Wpłać poprzez 

  The Boston Foundation

  Wpłacam